CV- Resume (رزومه) چیست؟

CV- Resume (رزومه) چیست؟

Curriculum Vitae یا همان CV ، اطلاعات تحصیلی، سابقه کاری و حرفه ای در مورد یک شخص است که معمولا برای درخواست شغل آماده می شود. Resume (رزومه) یک نام دیگر برای CV است.

CV راحترین راه برای درخواست شغل است. یک CV به شرطی که اصولی نوشته شده باشد اطلاعات جزئی شما را به بهترین نحو ممکن انتقال می دهد. در واقع CV روشی برای تبلیغ و مارکتینگ شماست. شما باید مهارت ها، توانایی ها، مدارک و تجربیات خود را به نوعی به کارفرمایان بفروشید. همچنین CV (رزومه) خود را می توانید در آن واحد به چندین کارفرما ارسال کنید. به خاطر همین است که موسسات کاریابی رزومه شخص را قبول نمی کنند، بلکه از فرم ها آماده خود استفاده می کنند.

یک فرم درخواست کار طراحی شده تا اطلاعات مهم و ویژگی های شخص را نشان دهد و برای جلوگیری از نوشتن اطلاعات نادرست در CV (رزومه) ایجاد شده است.

برای نوشتن یک CV (رزومه) موفق، بیش از یک راه وجود دارد. این یک سند است و طبق میل شما شکل خواهد گرفت. شما می توانید آن را روی کاغذ بنویسید و یا به صورت آنلاین انتشار دهید.

نکته برای نوشتن رزومه: معمولا اشخاصی که مسوول بررسی رزومه ها (CV) هستند، آنها را بعد از ساعات کاری مطالعه می کنند. ممکن است بیش از 100 عدد رزومه در مقابل آنها باشد و آنها باید 5 تای آنها را انتخاب کنند. حال در نظر بگیرید که طرف بررسی کننده با حالتی خسته و کسل قصد خواندن رزومه ی شما را دارد و هر چه زودتر می خواهد این کار را انجام دهد تا به خانه خود برود. اگر CV شما خوانا و کامل نباشد و حاوی اطلاعات غیر مرتبط باشد، به کنار گذاشته می شود، خواه بهترین شخص برای آن کار شما باشید!

شما باید طوری خواننده رزومه خود را ترغیب کنید که گویی می خواهید به بچه غذا دهید!. رزومه خود را به تکه های قابل هضم کوچک تقسیم کنید. (تکه نوت ها، پاراگراف های کوچک و فرم ها) به آن فرم منطقی و رسمی دهید. طوری رزومه خود را بنویسید که درعین تخصصی بودن، به راحتی قابل خواندن باشد. اگر این کارها را انجام دهید، شانس قبولی در شغل مربوطه را برای خود افزایش می دهید.

CV (رزومه) شما چه اطلاعاتی باید داشته باشد؟

اطلاعات شخصی

به طور معمول اطلاعات شخصی شامل اسم، آدرس و تاریخ تولد، تلفن و ایمیل است.

رزومه (CV) های به فرمت کشور انگلستان معمولا شامل یک پاراگراف نیز می شوند. در کشور های اروپایی شامل فرانسه، بلژیک و آلمان رایج است که یک عکس پاسپورتی در قسمت گوشه سمت راست رزومه قرار بگیرد. در حالی که در ایالات متحده در رزومه (CV) عکس را قرار می دهند و به نوعی آن را نقض قانون می دانند. چرا که وجود عکس در رزومه ممکن است سبب رد شدن شخص به خاطر نژاد، سن و یا جنسیت شود. اگر هم قصد گذاشتن عکس را داشتید، فرمت عکس باید طوری باشد که فقط سر و شانه ها مشخص باشد و به صورت رسمی لباس پوشیده باشید.

تمام حقوق این وب سایت مربوط به فاضل احمدزاده می باشد ENGpartner.com